KİFİDİS
Ortopedik Çözümler / 30 Eki 2017
0

Diyabetliler için Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyabet hastalarının en önemli sorunlarından biri şüphesiz şekerin yol açtığı ayak problemleridir. Kan şeker seviyesi düzensiz veya yüksek seyreden diyabet hastalarında, deri ve mantar enfeksiyonları başta olmak üzere çeşitli ayak problemleri yaşanır. Eğer bu tür hastalık ve rahatsızlıklara dikkat edilmezse diyabet daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Aşağıda yer alan basit tedbirlerle diyabetliler, ayak sorunlarından uzak durabilirler

 

Ayaklar Her Gün Kontrol Edilmelidir

Ayak sırtı ve tabanlarına her gün bakılmalıdır. Nasırlaşmış yada sertleşmiş yüzeylere dikkat edilmeli fakat bunlara sivri cisimlerle müdahale edilmemelidir. Bunun yanında ayak yüzeyi ve parmak aralarında herhangi bir renk, sıcaklık yada biçim değişikliği olup olmadığına dikkat edilmelidir.

                                   

 

Düzenli Ayak Temizliği İhmal Edilmemeli

Ayaklar, her gün tahriş etmeyen bir sabun ve uygun sıcaklıktaki ılık bir su ile yıkanmalıdır. Yalnız ayakların suda uzun süre kalmamasına dikkat edilmelidir.

                                 

 

Kuru Ayaklar Yumuşatılmalıdır

Eğer diyabetli kuru bir cilde sahipse ayaklarını düzenli olarak, vazelinli veya nemlendiricili bir kremle yumuşatmalıdır. Parmak aralarına krem sürülmemesi önerilir.

                                

 

Parmak Bakımı

Ayaktaki tırnaklar çok kısa olmayacak şekilde kesilmelidir. Tırnakların yumuşakken -banyodan sonra olabilir- kesilmesi önerilir. Tırnakların düz kesilmesi ve ve kenarlarda sivrilik kalmaması önemlidir.

                            

 

Çorap Seçimi

Pamuk, yün gibi doğal liflerden yapılmış çoraplar tercih edilmelidir. Üstü sıkı lastikli olmayan ve ayağı sıkmayan çorapların tercih edilmesi kan dolaşımının rahat olması açısından önemlidir. Ayrıca çoraplar her gün değiştirilmelidir

                                

 

Ayakkabı Tercihi

Ayağa oturan, rahat ve yumuşak ayakkabı tercihi diyabet hastaları için son derece önemlidir. Ucu sivri, topuklu, parmak arası bantlı ayakkabılar tercih edilmemelidir. Gün içinde fazla ayakta vakit geçiren kişilerin, diyabet hastaları için üretilen özel ayakkabıları giymeleri önerilir.

                                

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz?

Not


Kodu yeniden yüklemek için resme tıklayın.