KİFİDİS
Ortopedik Çözümler / 05 Kas 2017
0

Diyabetliler İçin Doğru Ayakkabı Tercihi

Diyabetliler için Doğru Ayakkabı Tercihi Diyabet hastaları için yanlış ayakkabı tercihi uzun süreli ve yorucu sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu nedenle diyabetlilerin ayakkabı tercihlerinde dikkat etmesi gereken belli zorunluluklar mevcuttur.

Ucu Sivri Ayakkabıdan Uzak Durmak Gerekir

Ucu sivri ayakkabılar ayağın ve parmakların sıkışması, taban vurması gibi ayakta yara oluşmasına neden olacak hasarlara yol açmaktadır. Yumuşak uçlu ayakkabı tercihleri diyabet hastaları için en doğru tercih olacaktır.

                                  

 

Topuklu Ayakkabılara Dikkat Edilmeli

Topuklu ayakkabı tercihinde topuk uzunluğu ayağı rahatsız etmeyecek seviyede olmalıdır. Fakat en doğru tercih, topuklu ayakkabıdan olabildiğince uzak kalmaktır.

                         

 

Sert Ayakkabılardan Kaçınılmalı

Sert ayakkabılar, ayağın en dayanıklı bölgelerinde dahi çeşitli hasarlara yol açabilmektedir. Diyabet hastalarının kesinlikle sert ayakkabılardan kaçınmaları gerekmektedir. Yumuşak ve ayağa oturan ayakkabılar tercih edilmelidir.

                   

 

Ayak Tabanlığı Kullanılmalı

Yumuşak burunlu, topuksuz ve sert olmayan bir ayakkabı alınsa dahi ortopedik olmadığı sürece hiç bir ayakkabı kişinin ayağına tam olarak oturmaz. Bu durum, ayak yaralanmalarından, kan dolaşımının etkilenmesine kadar diyabet hastaları için yaşanmaması gereken farklı sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunu gidermenin en basit çözümü ise her diyabetlinin ayak ve ayakkabı numarasına  uygun tabanlık yaptırmasıdır.

                         

 

Yeni Alınan Ayakkabılar ile Çok Ayakta Durulmamalı

Diyabet hastaları yeni aldıkları ayakkabıları ile 1-2 saatin üzerinde ayakta kalmamalıdırlar. Ayakkabının ayağın şeklini almasına kadar tam gün kullanımdan kaçınılmalıdır.

               

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz?

Not


Kodu yeniden yüklemek için resme tıklayın.