KİFİDİS
Ayak Sağlığı / 25 Mar 2018
0

Hallux Valgus nedir? Nasıl tedavi edilir?

Hallux-Valgus (Kemik çıkıntısı) “stiletto” olarak tabir edilen sivri uçlu, yüksek topuklu ayakkabı kullanımından oluşan deformasyondur.

  • Hallux-Valgus (Kemik çıkıntısı) “stiletto” olarak tabir edilen sivri uçlu, yüksek topuklu ayakkabı kullanımından oluşan deformasyondur.
  • Bu deformasyonların oluşma sebebi ayağın, ayakkabı içinde çok fazla basınca maruz kalmasıdır. Bu bölgelerde gözle görülebilen deformasyon meydana gelir. Kemik büyüdükçe ayağa uygulanan basınç artar ve bunun sonucunda şişlik ve kızarıklık oluşur.

Tedavi

Öncelikle rahatlık veren yumuşak ve esnek materyallerden üretilmiş ayakkabılar tercih edilmelidir.

Berkemann Terlik

Bu ayakkabılarla beraber parmak arası makaralar ve ateller ile ayak doğru formuna sokulur. Bu tedaviler ile gelişme elde edilmezse, ameliyat yöntemine başvurulabilir.

 

Tedavide Kullanılan ve Rahatlatan Ürünler

 

                        Hallux Valgus Gece Ateli

 

Hallux Valgus Gece Ateli, yanlış hizalanmış ayak başparmağını yumuşak süngerli bir destek ile başparmağı sabitleyerek, velkrolu(cırt cırt) bant ile parmağı normal pozisyona doğru iterek düzeltir. Gece yatarken kullanılmalıdır. Üstüne basılmamalıdır.

Bunyon Koruyuculu Parmak Makarası

Yumuşak ve esnek Deramed jelden üretilmiştir. Boyu ve özel tasarımı ayakkabının içinde kolayca kullanılmasına olanak sağlar. Bunyon bölgesinde düzenli olarak masaj yaparak ve bölgeyi koruyarak anında rahatlama sağlar.

Kumaş Kaplı Jel Hallux-Valgus Koruyucu

Birinci ve ikinci ayak parmakları ayırarak, Hallux-Valgus deformitesinin ilerlemesini önlemeye ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Yumuşak ve esnektir. Ayakkabı içinde kullanılabilir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz?

Not


Kodu yeniden yüklemek için resme tıklayın.