KİFİDİS

Tabanlık nedir, neden kullanılır?

Yürümeye başladığımız ilk günden itibaren, tüm yaşantımız boyunca hayatın yükünü bedenimiz, bedenimizin yükünü de ayaklarımız taşır.

Ancak; ayaklarımıza gereken özeni göstermediğimiz için, zaman içerisinde bazı fiziksel sorunlarla karşılaşabiliriz. Unutulmamalıdır ki; diz ağrıları, bel ağları gibi yaşadığımız bu sorunların başlangıç noktası ayaklarımızdır. Çünkü ayaklarımız, bir binanın temeli kadar önemlidir. Başka bir ifadeyle “Ayaklarımız, vücudumuzun anatomik temelidir.” Temel doğru yapılandırılırsa, yaşantımızın devamında olası fiziksel sorunlarda önlenebilir.

Kalitesini ve yeniliklerini her zaman uluslararası standartlar düzeyinde tutan Kifidis, uzun senelerin getirdiği tecrübesi ve bilgi birikimi sayesinde tabanlık alanında geniş ve fonksiyonel bir ürün yelpazesine sahiptir. Kifidis tabanlıklar, ayağın anatomik yapısına uyumlu, rahat ve uzun ömürlü ürünlerdir.  

Tabanlık:
Taban, ayağın alt yüzü, aya kısmıdır. Tabanlık, ayağın rahat etmesi için ayakkabı içine yerleştirilen, keçe, deri veya kumaş parçasıdır. Başka bir deyişle, konforlu yaşam ve performansı dengeleyen bir ayak aparatıdır. Günümüzde insanlar, ayağında farklı bölgelerde oluşan ağrılarını dindirmek / rahatlatmak için tabanlık kullanma gereksinimi duyarlar. Tabanlıklar ayrıca, günlük performansı arttırmaya da yardımcı olur.

Eğer ayağınız, tabanlık kullanmayı gerektirecek bir durumda ise ayak yapınıza uygun tabanlık tercih etmeniz gerekmektedir. Yanlış tabanlık kullandığınızda ya da ayak yapınıza uygun bir tabanlık seçmediğinizde, ayak, bilek, diz ve bel bölgelerinizde ağrılarınız meydana gelebilir.

Tabanlık kullanırken, özellikle gün sonunda ayakkabınızdan çıkarıp havalandırmayı ihmal etmeyin. Eğer kullandığınız tabanlık, bir silikon tabanlık ise soğuk su ile yıkanıp pudralayarak ürünü muhafaza edebilirsiniz.

Tabanlıklar genellikle, taban düşüklüğünde (Pes planus), içeri - dışarı basma durumlarında (Pes planus valgus), yüksek ayak çukurunda (Pes kavus), yüksek ayak çukuru ön tarak ağrılarında (Transvers ark), metatarsal bölge ya da ön tarak kısmında, topuk dikeni ağrılarında (Planterfasia) ve bel ağrılarında yaygın olarak kullanılır.

Ayağınızda tabanlık kullanmayı gerektirecek bir rahatsızlık var ise ve bu ağrılar satın almış olduğunuz tabanlık modeli ile geçmiyorsa bir ortopedi doktoruna gitmenizi öneririz. Kişiye özel tabanlık yaptırmanız gereken durumlarda da öncelikle bir ortopedist doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Doktor tarafından size verilen reçete ile özel tabanlık yaptırabilirsiniz. Kifidis, uzun senelerin getirdiği tecrübesi ve bilgi birikimi ile kişiye özel tabanlık hizmet vermektedir.

Tabanlık türleri;
- Mantar tabanlık (Kişiye özel üretilir.)
- Plastazot tabanlık  (Kişiye özel üretilir.)
- Çelik tabanlık 
- Silikon tabanlık
- Isıtıcılı tabanlık
- Ter emici spor tabanlık

Kifidis'de bulabileceğiniz tabanlık türleri:
- Pedag Gelaxy Kumaş Kaplı Silikon Tabanlık 
Kifidis Ark Destekli Silikon Tabanlık
Solos Thermo Isıtıcı Taban Astarı
Kifidis Memory Gel-Athletic Tabanlık
Pedag Sensitive Tabanlık  
Kifidis Memory Comfort Taban Yastığı daha fazlası için; kifidisdukkan.com/ayak-sagligi-tabanlik

1. Ark nedir, ayak arklarının özellikleri nelerdir?
İnsan ayağı, arka, orta ve ön ayak olmak üzere üç bölümden oluşur. İnsan ayağı, her yere basma hareketi sırasında topuk kısmından ön bölümüne doğru bir esneme hareketi yaparak vücudun yaylanmasına yardımcı olur. Yaylanma hareketi sağlayan kısım, ayağın iç yanında bulunan iç kavis ya da bilinen diğer adıyla arktır.

Ayakta normal, yüksek ve düşük olmak üzere üç ayrı ark vardır. Topuktan tarak kısmına kadar olanı (longitudiral ark), tarak bölgesine de (transvers ark) denir. Ayak arkının artmasıyla topuk ve tarak kemiklerine aşırı yük biner. Bu deformite sonucunda ayakta ağrı, nasır ve yara meydana gelebilir.

1. Normal ark
​Ark bölgesi, taramada ön ayak, ayak tarağı ve topuk birbirine bağlı görünür. Ark bölgesi gözle görünür şekildedir.

Normal ark ayak tipinde oluşabilecek olası problemler
Aşırı yüklenme sonucu ön ayak bölgesinde ağrı
- Zaman içinde metatars bölgesinde meydana gelen batma
- Aşırı yüklenme sonucu topuk bölgesinde ağrı

Tabanlık kullanmanın faydası
- Metatars bölgesini destekleyerek ağrıyı önler veya hafifletir.
Orta – yüksek arkı destekler.
- Topuk bölgesindeki basıncı emer ve topuk dikeni oluşumunu engeller.

1. 2. Düşük ark
​Metatars ve ark bölgesi tamamen birleşik görünür. Ayak yayılmış durumdadır. Ark bölgesi görülmemektedir.

Düşük ark ayak tipinde oluşabilecek olası problemler
Düztabanlık
- Ayağın iç hattında meydana gelen nasırlar
- Ayağın iç hattında ve topuk bölgesinde ağrı
- Topuk dikeni oluşumu
- Baldır, diz, üst bacak, kalça ve bel kısımlarında olası ağrılar

Tabanlık kullanmanın faydası
Daha fazla ağrıyı ve batmayı önlemek için arkı destekler.
- Ayak tabanını destekler.
- Topuk bölgesindeki basıncı emer ve topuk dikeni oluşumunu engeller.

1.3. Yüksek ark
Ark bölgesi oldukça belirgindir. Ön ayak ve topuk bölgesi arasındaki bölgede yere temas yoktur. Ön ayak ve topuk bölgesi yükün çoğunu taşır ve gerilir.

Yüksek ark ayak tipinde oluşabilecek olası problemler
Baş ve küçük parmak eklemlerinde ağrı
- Metatarsal bölgede batma
- Çekiç veya pençe parmak
- Ayağın dış hattında ara sıra meydana gelen nasırlar
- Tarsal kemik bölgesinde ve topuk kısmında ağrı

Tabanlık kullanmanın faydası
Yüksek ark bölgesini destekleyerek ayağa binen yükü dağıtır.
- Metatars bölgesini destekleyerek ağrıyı önler veya hafifletir.
- Topuk dikeni oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Arkların ayakkabı tercihi nasıl olmalıdır?
Ayakkabılarda ilk tercih, 5 - 6 pont topuk yüksekliği (3 - 4 parmak kalınlığı) yuvarlak burunlu ve konforlu kalıplar olmalıdır.

Ayak deformiteleri nelerdir?
Pes Planus (Taban düşüklüğü)
İnsan ayağında, vücudun yaylanma mekanizmasına yardımcı olan kısım ark / kavistir. Bazı ayak yapılarında bu iç kavis olmaz ve bu durum hastalığı Pes Planus ya da taban düşüklüğü olarak tabir edilir. Pes Planus hastalığında, topuktan öne doğru aktarılması gereken yük aktarılamadığı için çeşitli ayak rahatsızlıkları meydana gelebilir.

Pes Kavus (Yüksek çukurluk)
Pes Planus hastalığının tam tersidir. Yüksek çukurluk, yüksek kavis, yüksek taban ya da çukur ayak olarak da tabir edilir. Pes Kavus, ayak kavisinin normalinden daha fazla olması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Pes Kavus rahatsızlığında deformitenin ilerlemesini önlemek, ayağa binen yükü dağıtmak ve metatars başlarındaki ağrıyı azaltmak amacı ile ark / kavis tedavisi verilir. Takviyeli silikon tabanlık ortezi, yumuşak ve geniş özel ayakkabı gibi tedaviler önerilmektedir.

Hallux Valgus
Ayağın, ön tarak bölgesinin ve iç yan kemiğinin büyümesi sorunudur. Hallux Valgus deformitelerinde kalıtım önemli bir faktördür. Hallux Valgus hastalarının çoğunluğunda aileden gelme deformiteler gözlenmektedir. Dar ve yüksek topuklu ayakkabılar da, bu hastalığın oluşumunda önemli bir rol oynar. Hallux Valgus deformitesi, ayağın içe doğru basması, düztabanlık, aşil tendonu kısalığı gibi rahatsızlıkları olanlarda daha sık görülür. Hastalığın başlangıç evrelerinde, ön kısmı rahat ve yumuşak ayakkabıların giyilmesi ve parmak arası makara, Hallux Valgus gece ateli gibi ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Topuk dikeni 
Ayak tabanındaki (planter fasia) tendonunun çeşitli sebeplerden dolayı, çekme yapması sonucunda topuk kemiğinin yumuşak dokuya baskı yaparak oluşturduğu ağrıya denir. Ayak ve dizin iç bölgesine (medial) dış bölgesine (lateral) denilmektedir.

Düztaban
Normal iç ayak ark / kavisinin düz olması durumudur. İnsan ayağı normalde kavisli bir yapıya sahiptir, düztabanlık ise ayak içi kavisinin olmaması ile yere basma temasının artması ile anlaşılır. Düztabanlık doğuştan olan bir durum değildir. Ayağın normalde olması gereken iç uzun kavisinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile oluşan karakterize bir ayak deformitesidir.

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz?

Not


Kodu yeniden yüklemek için resme tıklayın.